>
13-09-2018

Pozwolenie wodnoprawne dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego „Tomisławice” uchylone

Fot: Joun Rajala

Czy po ośmiu miesiącach odwadniania gruntu na potrzeby kopalni bez ważnego pozwolenia ZE PAK S. A. zaprzestanie pobierania wody w najbardziej wysuszonym regionie Wielkopolski?

 

INFORMACJA PRASOWA W PDF (do ściągnięcia)

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” uchylił decyzję organu I instancji – Marszałka Województwa Wielkopolskiego - przyznającą pozwolenie wodnoprawne dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego „Tomisławice” (28.12.2017). Odwołanie od decyzji uzyskanej przez kopalnię złożyli właściciele gospodarstw sąsiadujący z inwestycją a ponoszący konsekwencje funkcjonowania kopalni: zanikanie wody w studniach, obniżenie plonów oraz obniżenie wartości gruntów. Odwołania zostały złożone mimo zaledwie trzydniowego terminu na wypowiedzenie się przewidzianego przez Marszałka.

Z uzasadnienia decyzji Prezesa „Wód Polskich” wynika, że ZE PAK otrzymał pozwolenie na długotrwałe obniżenie zwierciadła wód podziemnych pomimo niedopełnienia przez spółkę zobowiązań nałożonych na nią w pierwszej połowie 2017 roku. Zobowiązania te dotyczyły sprawy, w której Polska była upominana już 5 lat wcześniej. Główny zarzut dotyczył faktu, iż ostatni przygotowany przez inwestora raport oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej „Tomisławice” w obszarze Natura 2000 nad jeziorem Gopło został wykonany według nieaktualnego modelu hydrogeologicznego.

Przy tak poważnym zaniedbaniu dotyczącym podstawowych danych empirycznych, na których opiera się cała procedura administracyjna, droga do pozwolenia wodnoprawnego dla ZE PAK-u na wydobycie węgla w „Tomisławicach” znacznie się wydłuża. Na tym etapie inwestor powinien ponownie przygotować raport oddziaływania na środowisko. Na jego podstawie zostanie sporządzona ekspercka ocena oddziaływania na środowisko z uwzględnieniem konsultacji społecznych i dopiero po dopełnieniu tych formalności inwestor może składać ponownie wiosek o pozwolenie wodnoprawne.

„ZE PAK odwadniał grunt na potrzeby kopalni „Tomisławice” przez osiem miesięcy bez ostatecznego pozwolenia. Była to działalność niezgodna z prawem – stwierdza Jakub Gogolewski Koordynator Projektów i Kampanier Finansowy w Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE". - Od momentu decyzji Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Kopalnia Węgla Brunatnego Konin powinna zaprzestać wydobywania węgla z odkrywki „Tomisławice” - aż do uzyskania wszystkich potrzebnych zezwoleń. W przeciwnym wypadku, jej działalność będzie zbliżona do działalności mafijnej.”

 

Kontakt w sprawie szczegółów sprawy:

Jakub Gogolewski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. + 48 661 862 611

 

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker