>
https://www.high-endrolex.com/44
25-09-2019

Polska zostaje sama z węglem. Węgry i Grecja ogłaszają daty odejścia od węgla

2028 i 2030 rok - to daty odejścia od węgla ogłoszone przez przedstawicieli Grecji i Węgier. Polska i Czechy pozostają zatem jedynymi krajami Unii Europejskiej bez planu transfromacji - z tą różnicą, że za południową granicą pracuje już komisja ds. odejścia od węgla. 

 

Jak dotąd miks energetyczny Grecji opierał się na węglu. Grecja jest drugim - po Niemczech - producentem węgla brunatnego w Europie. Trwa tam budowa kolejnej kopalni węgla brunatnego, która miała operować do 2050 roku. 

Kyriakos Mitsotakis, premier Grecji, niespodziewanie ogłosił podczas szczytu klimatycznego ONZ, że Grecja przestanie czerpać energię z węgla do 2028 r. Szczegółowa strategia pojawi się pod koniec roku. 

“Ogłoszenie phase-outu dla Grecji to kamień milowy na drodze Europy do całkowitej rezygnacji z węgla do 2030 roku - mówi Mahi Sideridou z Europe Beyond Coal. - Węgiel wykrwawiał grecką gospodarkę, niszczył zdrowie i społeczności lokalne przez dziesiątki lat, pomimo, że kraj ma ogromny potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii. Teraz rząd powinien stworzyć plan przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji, jednocześnie nie wpadając w pułapkę innych paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa. Musi też wesprzeć pracowników, społeczności i regiony, których dotknie zmiana.”

Podobną deklarację złożył podczas szczytu prezydent Węgier János Áder. Węgry odejdą od węgla do 2030 roku. Debata nad całkowitą rezygnacją z węgla na Węgrzech trwała od dłuższego czasu i pomimo, że to dobra wiadomość, Węgry mogą i powinny postawić sobie bardziej ambitny cel - phase-ou w 2025 r. 

 

Wyzwaniem tak dla Węgier, jak i Grecji, będzie teraz wdrożenie jasnego planu sprawiedliwej transformacji od węgla do odnawialnych źródeł energii, tak by pracownicy i społeczności nie pozostały same sobie. 

 

 źródło: https://beyond-coal.eu/2019/09/24/greece-and-hungary-to-phase-out-coal-fired-electricity/

http://wyborcza.pl/7,155287,25230366,najwiekszy-po-niemczech-producent-wegla-brunatnego-oglosil-date.html

 

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker