>
https://www.high-endrolex.com/44
28-09-2015

VI rocznica referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”

6 lat temu, 27 września 2009 r. tysiące mieszkańców dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice wyraziło swój sprzeciw wobec planów budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową - głosując w 95% na NIE!

Było to wydarzenie historyczne - nigdy wcześniej ani później w historii wolnej Polski nie przeprowadzono jednocześnie sześciu ważnych i wiążących referendów lokalnych na taką skalę.

Nigdy też prawomocny, najbardziej demokratyczny werdykt społeczny nie spotkał się z tak silnym oporem władz państwowych oraz lobby węglowo - energetycznego. Przez wszystkie te lata władze naszego kraju nie chciały przyjąć do wiadomości, że wolę społeczną należy uszanować a wynik referendum wdrożyć w życie. Samorządowcy - inicjatorzy referendów nie doczekali się nawet słowa wsparcia od przedstawicieli władz, spotykali się za to przez lata z niechęcią, brakiem woli dialogu. Dopiero Parlament Europejski wysyłając do Polski w maju 2013 r. misję śledczą skłonił rządzących do odrobiny refleksji oraz dialogu z mieszkańcami zagrożonych odkrywką gmin.

Nadal pozostajemy w naszym kraju pod presją odkrywek węgla brunatnego i wprowadzenia, w coraz to nowych regionach tzw. „ochrony złóż”, które węglowi inwestorzy jak w przypadku złoża „Legnica” uznają za „srebra rodowe” i w żadnym razie nie mają zamiaru z nich rezygnować.

Tylko nieustający opór społeczny, rosnąca świadomość mieszkańców oraz zainteresowanie instytucji europejskich może trwale powstrzymać węglowe korporacje i wspierające je władze od budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego wraz z kompleksami elektrowni-trucicieli, opalanych tym paliwem.

Zmiana polityki energetycznej naszego kraju, postęp cywilizacyjny - dzięki obywatelom i ich oddolnej aktywności jest potrzebny i możliwy już teraz! Jutro może być za późno.

Uczestnikom referendum, jego organizatorom - tysiącom świadomych i zaangażowanych obywateli oddajemy dziś wyrazy zasłużonego szacunku i uznania.

To WY mieliście rację !!!

DSC09752

DSC09716

DSC09768

Najnowsze

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker