>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
19-09-2022

Jak zarząd Banku Pekao usprawiedliwia finansowanie katastrofy klimatycznej?

15 czerwca 2022 roku uczestniczyliśmy w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Banku Pekao S.A. W posiedzeniu wziął udział nasz przedstawiciel, który zadał zarządowi pytania o strategię klimatyczną banku. Jednocześnie pod siedzibą odbył się protest Fundacji połączony z performancem. Artywista Arek Pasożyt namalował obraz symbolizujący zaangażowanie Pekao w brudne paliwa kopalne.

Tak odpowiedzi zarządu skomentował nasz specjalista finansowy, Jan Chudzyński:

— Bank Pekao SA od lat krytykowany jest za brak deklaracji i określenia dat zaprzestania finansowania sektora węglowego i sektora gazowego. Swoją bezczynność w tym obszarze tłumaczył – bardzo mało przekonująco - wydarzeniami z ostatnich kilku lub kilkunastu miesięcy. Odpowiadając na zadane podczas WZA pytania dotyczące tych kwestii, wiceprezes zarządu jako powód utrzymywania takiego stanu, wskazał skomplikowaną sytuację międzynarodową. Jak dodał, dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji, Pekao SA będzie mógł… rozpocząć pracę wokół tematu zaprzestania finansowania.

Przedstawiciele banku w ogóle nie odnieśli się do zawartej w pozostałych dwóch pytaniach kwestii szacowania wielkości emisji gazów cieplarnianych Pekao SA z zakresu 3 - kolejnego obszaru w którym Pekao SA odstaje od swoich konkurentów, a także kwestii wymagania od swoich klientów deklaracji i strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Taka postawa i jej tłumaczenia w wykonaniu drugiego największego pod względem aktywów polskiego banku jest nie tylko bulwersująca ale przede wszystkim sprzeczna z działaniami koniecznymi by w odpowiednim tempie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. — 

Oto nasze pytania zadane podczas walnego zgromadzenia:

W sprawozdaniu zarządu za rok 2021 można przeczytać, że Bank wspiera stopniowe i uporządkowane przejście na gospodarkę niskoemisyjną, poprzez ograniczanie finansowania produkcji energii z paliw kopalnych, tj.ropa, gaz oraz węgiel. Chciałbym zapytać, co to oznacza w praktyce:

1. Czy w 2021 roku doszło do zmiany w polityce kredytowej Banku Pekao SA w obszarze finansowania sektorów wysokoemisyjnych?

Czy poza wykluczeniem finansowania nowych kopalni i elektrowni istnieją, na wzór innych banków w Polsce, jakieś inne wyłączenia finansowania sektora węglowego?

2. Wśród paliw kopalnych, obok węgla i ropy, nie wymieniono gazu. Jak wygląda polityka względem ropy naftowej oraz gazu?

Czy bank Pekao SA planuje określić tempo albo datę całkowitego zakończenia finansowania tych sektorów?

3. W Sprawozdaniu znajduje się informacja, że “przeprowadzenie kalkulacji emisji w łańcuchu wartości, czyli zakres 3., planowane jest w 2023 roku.” 

W sprawozdaniu nie są podane żadne szacunki dotyczące emisji z zakresu 3. 

Czy w 2021 roku w banku Pekao SA były prowadzone szacunki dotyczące emisji w zakresie 3.? 

Dla przypomnienia: zakres 3. to emisje, które są związane przede wszystkim z działalnością kredytową banku, i jest to główne źródło emisji dla instytucji finansowych.  

4. W nawiązaniu do szacunków emisji z zakresu 3:  

Czy bank Pekao SA określił lub planuje określić ograniczenia finansowania spółek, które same nie mają wyznaczonej ścieżki dojścia do neutralności klimatycznej? 

Czy Zarząd nie obawia się, że brak tego typu strategii w spółkach finansowanych przez bank utrudni planowanie ścieżki dojścia do neutralności przez Pekao S.A.?

Poniżej odpowiedzi wiceprezesa zarządu, Pawła Strączyńskiego: 

Przechodząc do pytań związanych z emisjami, pozwoliłem sobie zabrać głos, dlatego że, jak Państwo wiecie mam spore doświadczenie w sektorze energetycznym. I tutaj osobiście biorę udział w wielu pracach związanych z polityką banków, jeśli chodzi o sektor wysoko i nisko emisyjny. Jeśli mógłbym prosić, to się postaram odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane tutaj przez pana pełnomocnika.

W zeszłym roku w strategii ESG określiliśmy bardzo wyraźnie, że chcielibyśmy do roku 2024 zredukować zaangażowanie w sektory wysokoemisyjne do poziomu poniżej 1% portfela. Takie działania prowadzimy, Biorąc jednak pod uwagę tę skomplikowaną sytuację z którą mamy do czynienia od końca lutego tego roku. Dlatego że bardzo zmieniła się obecna rzeczywistość. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie np. o finansowanie gazu - mieliśmy już do czynienia z trzema sytuacjami w krótkim czasie. Pierwsza to była sytuacja sprzed wybuchu wojny, gdzie gaz był wyraźnie wskazywany jako paliwo przejściowe w procesie transformacji.

Po 24 lub 25 lutego okazało się że KE rozpoczęła dialog na temat roli gazu w procesie transformacji, może nie zacytuję ale powołam się na wypowiedź wiceprzewodniczącego Franza Timmermansa, który 3 dni po wybuchu wojny powiedział publicznie jako urzędnik unijny, że to jednak węgiel powinien być w obecnej trudnej sytuacji paliwem przejściowym, że już nie gaz, a węgiel. 

Kolejna zmiana sytuacji, z wczoraj, gdzie propozycje Komisji Europejskiej wpisania do aktu delegowanego taksonomii, w zakresie energetyki jądrowej i gazu wskazywały, że porozumienie o akceptacji energii jądrowej i gazu ziemnego jako źródeł nisko czy zeroemisyjnych są już blisko - wczorajsza informacja z parlamentu europejskiego, że podjęto kolejną próbę wycofania gazu i energii jądrowej z taksonomii czyli można powiedzieć, że wróciliśmy do punktu z zeszłego roku.

I my oczywiście jako bank, naszym celem jest realizacja naszej polityki ESG, angażowania się w projekty nisko i zero emisyjne ale też zwracamy uwagę na to, co dzieje się w KE, szczególnie jeśli chodzi o prawodawstwo, jak i patrzymy na sytuację polskiej gospodarki i polskiego systemu elektroenergetycznego jako znaczący element gospodarki polskiej. nie mamy dokładnie określonych dat, czy wyjścia z sektora węglowego, czy wyjścia z sektora gazowego, dlatego że dzisiaj przy tak skomplikowanej sytuacji podanie takich dat jest niemożliwe. 

Więc po ustabilizowaniu się sytuacji międzynarodowej będziemy chcieli odnieść się również do tego w jaki sposób widzimy najbliższą, krótkoterminową i tą dalsza przyszłość i wtedy naturalnie będziemy mogli rozpocząć pracę na temat, czy w zakresie wyjścia, czy zaprzestania finansowania - nie potrafię jeszcze dziś powiedzieć w którym to kierunku by poszło, ale na pewno takie prace będziemy mieli zamiar podjąć. Mam nadzieję, że moja odpowiedź wyczerpuje pytania pana pełnomocnika.

Pod tym adresem znajduje się retransmisja walnego zgromadzenia:

http://n-22-10.dcs.redcdn.pl/file/o2/GPWMedia/video/mp4/20220615_pekao_wza_pl.mp4

Galeria zdjęć z wydarzenia:

https://www.flickr.com/gp/194228272@N03/247Q778P84

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker