>
https://www.high-endrolex.com/44
13-12-2023

Za nami kolejne spotkanie Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" [RELACJA]

7 grudnia w Mikorzynie w powiecie konińskim odbył się zjazd Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. Podczas spotkania omawialiśmy naszą tegoroczną aktywność anty-odkrywkową oraz działania na przyszłość m.in. w ochronie środowiska, zasobów wody, rekultywacji odkrywek oraz promocji lokalnych odnawialnych źródeł energii.

O sytuacji w rejonie Turowa na Dolnym Śląsku oraz o możliwości zastąpienia kompleksu elektrowni i kopalni węgla brunatnego energią pochodzącą z OZE opowiadali Radosław Gawlik i Hanna Schudy z „Eko-Unii”.

Szczególną uwagę koalicjanci poświęcili problemowi pogłębiającego się zubażania regionu w wodę. Mówili o tym m.in. Szymon Skibiński i Wanda Radowska z gminy Babiak. Podobna sytuacja jest w innych rejonach sąsiadujących z odkrywkami - zwłaszcza na Kujawach i Pojezierzu Gnieźnieńskim. Szczegółowo opowiedział o tym Józef Drzazgowski z „Eko-Przyjezierza”. Działające przez dziesiątki lat w tamtejszych regionach kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego znacząco obniżyły poziom wód powierzchniowych i gruntowych, przyczyniając się do stepowienia terenów, dużych strat w rolnictwie i koniecznością drążenia coraz głębszych studni. Wody jest coraz mniej, a planuje się zalewanie kolejnych wyrobisk górniczych.

Koalicjanci na tapet wzięli rónież przyjętą pod koniec minionej kadencji Sejmu nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji RT-ON mówił konieczności jak najszybszej zmiany tej szkodliwej noweli i po raz kolejny podkreślał, że pozbawia ona samorządy lokalne decyzyjności w sprawie terenów gminnych. Przypomniano także, że wspomniana ustawa jest bardzo szkodliwa dla zwykłych obywateli, ponieważ nowe przepisy pozbawiają ich możliwości decydowania o nieruchomościach, których są właścicielami. Ustawa pgg stanowi także bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zezwala m.in. na podziemne składowanie sprężonych toksycznych spalin zawierających CO2, przed czym przestrzegała Teresa Adamska z Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Podczas spotkania zostały także przedstawione wyniki badań sondażowych dotyczących świadomości skutków wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej, które - na zlecenie Fundacji RT-ON - wśród mieszkańców Konina oraz gminy Władysławów wykonała dr hab. Magdalena Krysińska-Kałużna z „Akcji Konin”. Z badań jasno wynika, że rolnicy są grupą, która bezpośrednio najbardziej odczuwa negatywne skutki działalności brunatnych odkrywek. Jednocześnie nie dostrzegającą oni żadnych działań naprawczych.

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker