>
https://www.high-endrolex.com/44
07-05-2024

Na spotkaniu z Głównym Geologiem Kraju

Z inicjatywy naszej Fundacji („RT-ON”), GP Polska oraz Fundacji Frank Bold w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w dniu 26 kwietnia br. miało miejsce spotkanie, podczas którego z organizacjami pozarządowymi, prawnikami i samorządowcami wiceminister Krzysztof Galos oraz Główny Geolog Kraju rozmawiali na temat złóż strategicznych w Polsce oraz drastycznie niekorzystnych dla społeczności lokalnych zapisów.
 
Nowelizacja ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, zawierająca te właśnie treści, obowiązuje od jesieni ubiegłego roku.
 
Fundacja i Koalicja „RT-ON” od początku działania sprzeciwiają się takiej formie tzw. ochrony złóż kopalin, jako że m.in. zakaz zabudowy uniemożliwia zrównoważony rozwój gmin położonych na złożach węgla brunatnego.
 
- Podczas spotkania Minister Galos zapoznał się ze zdecydowanie krytycznym stanowiskiem uczestników spotkania wobec zapisów nowelizacji ustawy, które - co przypomniałem Ministrowi - podzielił Senat RP w lipcu 2023 roku, wetując jej projekt - relacjonuje Tomasz Waśniewski, Prezes naszej Fundacji.
 
Zrzut ekranu 2024 05 8 o 00.25.17
 
Co istotne, Minister Galos wyraził przekonanie, że w jego opinii nie ma obecnie szans na eksploatację złóż węgla brunatnego i budowę nowych kopalni metodą odkrywkową.
 
Względem praktycznego wymiaru nowelizacji ustawy (blokada inwestycji ze względu na ochronę złoża węgla) odnieśli się samorządowcy ze Stowarzyszenia Samorządów Południowo – Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju". Wątek ten pojawił się również w wypowiedziach mieszkanki gminy Brody - Anna Dziadek reprezentującej Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej”.
 
Występujący w imieniu Związku Gmin Wiejskich mec. S. Czwojda oraz Miłosz Jakubowski (Frank Bold) - autorzy opinii prawnych przygotowanych dla Fundacji „RT-ON” - przedstawili najbardziej drastyczne przykłady niezgodnych z Konstytucją, godzących w prawa własności obywateli oraz władztwo planistyczne gmin zapisów ustawy. Minister Galos poinformował, że spotkanie rozpoczyna proces konsultacji ze stroną społeczną, której finałem jesienią tego roku będzie projekt zmiany ustawy.
 
FB592D79 1F19 4FBD 8B4A 299B44F5A8BC
 
Jako organizacje współtworzące Koalicję „RT-ON” i inicjatorzy spotkania mamy przygotowane już wcześniej wspólne postulaty ws. zmian w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, które zostaną przekazane na ręce Ministra. Co istotne, Minister Galos wyraził przekonanie, że w jego opinii nie ma obecnie szans na eksploatację złóż węgla brunatnego i budowę nowych kopalni metodą odkrywkową.
 
0BE493DD BCCC 47F2 A08E 2BCC058E8611 1
 
Pytanie "po co zatem chronić złoża, które i tak nie będą eksploatowane?” pozostało bez odpowiedzi...
 
 
 
 
Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker