>
https://www.high-endrolex.com/44
23-10-2020

Wielkopolska Wschodnia pionierem transformacji

23 października odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej i Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego, podczas którego został przedstawiony projekt Strategii Transformacji Wielkopolski Wschodniej obejmujący wstępną koncepcję Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST). To pierwszy taki dokument w Polsce.

TPST jest dokumentem programowym, który określa sposób, w jaki Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zostanie wykorzystany w danym regionie. Zawiera opisy wyzwań, które stoją przed regionem, a także celów, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Od 9 czerwca trwały prace grup roboczych nad przygotowaniem TPST, a także kompleksowej Strategii Transformacji Wielkopolski Wschodniej, w której TPST będzie jednym z elementów. W przedstawionej dziś strategii uwzględniono pomysły i uwagi strony społecznej, złożone między innymi przez Fundację „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” i Stowarzyszenie „Akcja Konin”. 

Twórcy i konsultanci TPST dla Wielkopolski Wschodniej (w tym społeczeństwo obywatelskie i Agencja Rozwoju Regionalnego) zgadzają się, że subregion powinien być zeroemisyjny do 2040 roku. 

 Laboratorium Zielonego Ładu

– Wielkopolska Wschodnia staje się pionierem Sprawiedliwej Transformacji. Do 2030 roku mają zostać zamknięte elektrownie i kopalnie węglowe, a wiele wskazuje na to, że stanie się to już w 2025 roku – komentuje dr Miłosława Stępień ze Stowarzyszenia Akcja Konin. – To wielka szansa, ale też wielkie wyzwanie. Także dlatego, że nasze działania zapewne staną się drogowskazem dla innych powęglowych regionów w kraju.

Organizacje społeczne zainicjowały rozmowy o transformacji już w 2017 r. i od początku uczestniczą w procesie przygotowań. Akcja Konin i Fundacja „RT-ON” kładą nacisk przede wszystkim na aspekty środowiskowe, w tym rekultywację zdegradowanych terenów pogórniczych oraz przywrócenie właściwych stosunków wodnych w subregionie. Jednym z naszych działań było przygotowanie 13 października br. konferencji „Woda – wspólne dobro, wspólny problem” z udziałem najistotniejszych podmiotów działających w regionie w sprawach środowiskowych i wodnych. Pozwoliła ona na przeprowadzenie bardzo owocnej dyskusji i zacieśnienie współpracy między zainteresowanymi stronami. 

Skok w zieloną nadprzestrzeń

Paweł Olechnowicz z DG Regio podczas spotkania zaznaczył, jak wielka zmiana zachodzi właśnie w całej Europie. Osią tej zmiany jest transformacja regionów węglowych, a o jej przebiegu powinni decydować ludzie, a nie urzędnicy w Brukseli. Dlatego przedstawicieli Komisji Europejskiej tak bardzo cieszy udział organizacji społecznych w procesie przygotowania sprawiedliwej transformacji.

– To wielka szansa na rozwój na miarę XXI wieku i to nie czas by spoczywać na laurach – komentuje Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. – Za nami pierwszy krok. Teraz czeka nas wszystkich ogrom pracy, w tym konsultacje projektu strategii i zawartej w nim wstępnej koncepcji TPST. Dołożymy wszelkich starań, aby kwestie środowiskowe i wodne zostały w pełni uwzględnione w finalnej wersji strategii. Pamiętajmy, że sukces transformacji Wielkopolski Wschodniej zależy w dużym stopniu od zaangażowania i współpracy wszystkich uczestniczących w procesie podmiotów (w tym organizacji pozarządowych). 

Kontakt: 

Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 661 863 478 

dr Miłosława Stępień, Stowarzyszenie Akcja Konin, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 607 491 322

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker