>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
06-10-2022

Aktualizacja GCEL: nowe wskazówki dla instytucji finansowych

Dziś po raz kolejny organizacja Urgewald opublikowała Globalną Listę Rezygnacji z Węgla (Global Coal Exit List - GCEL). To lista firm, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatu poprzez działanie w sektorze węglowym. Zwłaszcza tych firm instytucje finansowe z całego świata nie powinny wspierać, jeśli zależy im na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie.

Czy wiesz, że większość koncernów węglowych pomimo katastrofy klimatycznej nadal planuje rozbudowę infrastruktury węglowej?

Zgodnie ze scenariuszem “Net Zero do 2050 roku” Międzynarodowej Agencji Energetycznej, elektrownie węglowe w krajach o wysokim dochodzie muszą zostać wycofane najpóźniej do 2030 roku, a w pozostałych częściach świata do 2040 roku. Lista GCEL pokazuje, jak daleko jesteśmy od osiągnięcia tych celów.

Z raportu wynika, że:

  • 46% firm z listy GCEL nadal rozwija nową infrastrukturę węglową
  • Jeśli nowe projekty kopalni węglowych zostaną zrealizowane, produkcja energii cieplnej z węgla wzrośnie o 37%
  • Mniej niż 3% firm z GCEL ogłosiło datę rezygnacji z węgla zgodną z naukowymi założeniami

Na liście GCEL znajduje się wiele polskich gigantów węglowych takich jak: PGE, PGG, Enea SA, Energa SA, Famur SA, PGNiG Termika SA, PKP Cargo SA,Tauron Polska Energia SA, Veolia Polska SA, Węglokoks SA, ZEPAK SA. Wynika z niej także, że PGE SA jest w haniebnej pierwszej dwudziestce światowych przedsiębiorstw z największą mocą węglową elektrowni.

Obecnie na świecie działa ponad 6 500 elektrowni węglowych o łącznej mocy 2 067 GW. To, czy uda nam się utrzymać cel 1,5°C w zasięgu ręki, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko wycofamy tę ogromną flotę elektrowni węglowych. 

Banki i ubezpieczyciele u steru transformacji energetycznej

Tak opóźnienia w odejściu od węgla firm z listy GCEL komentuje Lucie Pinson, przewodnicząca Reclaim Finance - organizacji, która pod kątem węgla bada i ocenia polityki ponad 500 instytucji finansowych:


Niepowodzenie w przeprowadzeniu transformacji w spółkach węglowych odzwierciedla niepowodzenie branży finansowej w przyjęciu rygorystycznej polityki wycofywania węgla.

Większość tych firm nie przejdzie transformacji, jeżeli banki, inwestorzy i ubezpieczyciele szybko nie zaprzestaną wszelkiego wsparcia dla rozwoju tej gałęzi gospodarki i nie wprowadzą wymagania, aby przyjęto plany zamknięcia [inwestycji węglowych - przyp.red.]. 


Poprzez alokację zasobów, branża finansowa ma wyjątkową pozycję, aby pomóc lub też zaszkodzić klimatowi. Jednak do tej pory brakowało wiarygodnych źródeł informacji dla instytucji finansowych, które chcą wycofać węgiel ze swoich portfeli. Tu właśnie pojawia się lista GCEL, która dostarcza dogłębnych danych na temat ponad 1000 firm i ponad 2000 spółek zależnych działających w sektorze węglowym. Jest to najbardziej wszechstronna na świecie, publiczna baza danych na temat tego przemysłu. Wskazuje ona instytucjom finansowym, jakim przedsiębiorstwom nie udzielać kredytów, komu wypowiedzieć ubezpieczenie i czyich akcji na giełdzie się pozbyć.

Mamy nadzieję, że lista GCEL zostanie wykorzystana do realizacji celów określonych w paryskim porozumieniu klimatycznym zgodnie z zakładanym czasem. A to, czy nam się uda, czy nie, w dużej mierze zależy od tempa, w jakim wycofamy się z produkcji energii elektrycznej z węgla na całym świecie. Zgodnie z raportem IPCC z 2018 roku, aby utrzymać cel 1,5°C w zasięgu ręki, należy ograniczyć produkcję energii elektrycznej z węgla o 78% do 2030 roku.

Pełny raport znajduje się na stronie:

https://www.coalexit.org/

 

 

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker