>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
20-02-2019

1 marca, Warszawa - pikiety społeczności zagrożonych wydobyciem węgla

Budowa kopalni węgla nie zaczyna się wraz z pierwszym wbiciem łopaty w ziemię. Proces zaczyna się znacznie wcześniej przy podjęciu decyzji administracyjnej o budowie i - co nie mniej ważne - przy uruchomieniu finansów na budowę. Takie firmy jak Warta i HDI Polska, angażując swoje środki na kredytowanie lub ubezpieczanie inwestycji w kopalnie, są odpowiedzialne za zniszczenia powodowane przez kopalnie.

Duży ubezpieczyciel Talanx poprzez Wartę i HDI Polska ubepiecza: ZE PAK, odkrywkę Turów, elektrownię Opole, nie zaprzecza możliwości ubezpieczenia budowy elektrowni Ostrołęka C, gotowy jest tez w ten sposób wspierać powstanie odkrywek węgla brunatnego: Ościsłowo, Złoczew, Dęby Szlacheckie. Dlatego w pierwszej kolejności spotykamy się pod siedzibą Warty.

Ubezpieczania eksploatacji węgla kamiennego i brunatnego są w naszych czasach nielogiczne i nieetyczne:

+++ węgiel zaczyna się kosztem wysiedlanych pod kopalnie społeczności lokalnych, a kończy w płucach i krwiobiegu wszystkich. Straty zdrowotne, jakie ponosi społeczeństwo oraz państwo, przewyższają prywatne zyski firm wydobywczych. Gdyby firmy z sektora węglowego musiały zapłacić rachunek za straty zdrowotne ponoszone przez ludzi i państwo - interes by się nie opłacał. Niestety do tej pory kto inny zyskuje, a kto inny ponosi koszty tego zysku.

+++ przemysł wydobywający węgiel jest skrajnie niepewnym sektorem: w ubiegłym roku 7 towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych zakończyło ubezpieczanie inwestycji węglowych, a jeszcze więcej towarzystw w różnym stopniu ograniczyło finansowanie węgla - jest to nieomylny znak, że węgiel to surowiec schyłkowy. Talanx, firma matka Warty i HDI Polska, nie przyjął podobnej polityki - wzywamy Talanx za pośrednictwem Warty do zracjonalizowania swojej strategii.

+++ Warta chce być ubezpieczycielem naszego zdrowia i życia. HDI Polska chce ubezpieczać m. in. rolników. Obie firmy jednocześnie wspierają wydobywanie i spalanie węgla, pogarszanie naszego zdrowia, skracanie długości życia i wpływające na polskie rolnictwo zaburzanie klimatu (susze i gwałtowne zjawiska pogodowe) a jednocześnie ubezpieczają nas przed tymi wszystkimi nieszczęściami.

+++ węgiel należy do przeszłości - uparte trzymanie się go odbiera nam przyszłość: odbiera szansę na stanie się nowoczesnym krajem, bazującym na odnawialnych i czystych źródłach energii oraz odbiera szczęśliwą przyszłość naszym dzieciom, potęgując już lawinowo przyspieszające zmiany klimatu. Przyszłość rysowana węglem to przyszłość kryzysu klimatycznego z zacofanym modelem energetycznym w Polsce.

Dlatego my, społeczności regionów wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, w pierwszej kolejności narażone na wysiedlenia, zatrucie powietrza i zdominowanie naszych regionów przez zacofany przemysł organizujemy 1 marca 2019 zgromadzenia pod siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta i pod Ministerstwem Energii, żeby dać wyraz sprzeciwu lokalnych społeczności wobec decyzji finansowych i administracyjnych zmierzających do budowania kolejnych kopalni węgla kamiennego i brunatnego.Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Przyjezierze
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Stowarzyszenie „Nie dla odkrywki Złoczew”: http://nieodkrywcezloczew.pl/
Działacze z gminy Babiak: Referendum kopalniane Babiak 21VI

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
1 marca 2019, Warszawa
11-12:30 zgromadzenie przed Wartą: ul Chmielna 85/87 MAPA
posiłek al. Jana Pawła II 36C MAPA
14:00 zgromadzenie przed Ministerstwem Energii: ul. Krucza 36, róg Wspólnej MAPA

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker