>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
22-12-2021

Reclaim Finance wzywa instytucje finansowe do nakładania sankcji na „węglowych maruderów" takich jak PGE

Nowa analiza[1] przeprowadzona przez Reclaim Finance[2] pokazuje, że zdecydowana większość spółek węglowych nie planuje wyjścia z sektora, pomimo zbliżających się terminów wyznaczonych przez firmy zapewniające im wsparcie finansowe. Ustalenia te stanowią poważne wyzwanie dla 30 głównych banków i inwestorów na całym świecie, w tym Crédit Agricole i BNP Paribas, które zażądały od spółek przedstawienia wiarygodnych planów odejścia od węgla do końca 2021 r.

Ponieważ instytucje finansowe coraz częściej starają się zwracać uwagę na kwestie klimatyczne w finansowaniu wysokoemisyjnych firm, kwestia wiarygodnych planów transformacji staje się kluczowa dla prywatnych finansów i dla naszej planety. Około 30 instytucji finansowych[3] na całym świecie zażądało od firm opublikowania planów stopniowego wycofywania węgla do końca 2021 roku.

Reclaim Finance przeanalizowało plany odejścia od węgla 47 spółek z branży, od których zażądano takich planów. Co szokujące, 45 (94%) z analizowanych spółek nie miało wiarygodnego planu wyjścia z rynku węgla [4]. Jednocześnie prawie jedna trzecia z nich nadal rozwija nowe moce produkcyjne, a ponad połowa nie zamierza wyjść z sektora węglowego zgodnie z Porozumieniem Paryskim [5]. Natomiast pozostałe firmy zrzucają z siebie odpowiedzialność, sprzedając kopalnie i zakłady lub przestawiając je na inne, niezrównoważone źródła energii, takie jak gaz czy biomasa, zamiast definitywnie je zamknąć.

„Nasza analiza ujawnia, że przytłaczająca większość spółek węglowych nie ma wiarygodnych planów transformacji, a plany odejścia od węgla albo w ogóle nie istnieją, albo są pełne opóźnień i luk. Dla wspierających je banków i inwestorów wybór jest jasny: zawiesić usługi dla firm, które nie dokonają transformacji zgodnie z celem 1,5C lub stać się współwinnym klimatycznego chaosu” -  komentuje Lucie Pinson, dyrektor wykonawcza w Reclaim Finance"

Reclaim Finance wzywa wszystkie prywatne instytucje finansowe do natychmiastowego przyjęcia solidnej polityki wychodzenia z węgla, w tym uzależnienia swoich usług finansowych od przyjęcia w określonym terminie planów wycofywania węgla zgodnych z porozumieniem paryskimi. Instytucje finansowe muszą również zwiększyć swoje zaangażowanie i przestać wykorzystywać niejasne żądania dotyczące planów wycofywania węgla jako wymówkę, by nie wykluczać spółek węglowych.

 

PGE — polski węglowy maruder 

Wśród analizowanych spółek znajdziemy także Polską Grupę Energetyczną. Jest jedną z firm, która wciąż nie przedstawiła wiarygodnego planu odchodzenia od węgla.

W raporcie zwrócono uwagę na zmiany w podejściu do spalania węgla w nowym rządzie Niemiec, którego celem jest stopniowe wycofanie węgla najlepiej do 2030 roku „Stanowi to dużą szansę dla spółek węglowych i instytucji finansowych do zwiększenia ambicji w planach odchodzenia od węgla. Wreszcie, kraje takie jak Polska, Czechy i Bułgaria nie mogą już dłużej zasłaniać się niewystarczającą polityką Niemiec w zakresie wycofywania węgla, a instytucje finansujące PGE i PGNiG, czy CEZ,  mają wyjątkową okazję, by naciskać na te firmy — a za ich pośrednictwem na rządy Czech i Polski  — by przyjęły datę odejścia od węgla nie później niż 2030 roku”[6].

 

Odniesienia: 

  1. Raport ‘The Coal Companies Watchlist, informacja prasowa
  2. Instytucje finansowe, o których mowa, to Société Générale, BNP Paribas, Natixis, Crédit Agricole i Unicredit wśród banków oraz Société Générale, BNP Paribas, Natixis, Crédit Agricole i Axa wśród inwestorów. Więcej szczegółów można znaleźć Coal Policy Tool.
  3. W oparciu o wcześniej ustaloną listę 10 kryteriów oceny korporacyjnych planów stopniowego wycofywania węgla. Patrz raport  “How to Exit Coal” (Urgewald and Reclaim Finance, October 2021).
  4. Najpóźniej w 2030 r. dla Europy i OECD, a w 2040 r. dla reszty świata.
  5. Reclaim Finance — francuska organizacja pozarządowa specjalizująca się w finansach powiązanych z sektorem paliw kopalnych.
  6. Raport ‘The Coal Companies Watchlist

 

 

Najnowsze

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker