>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
03-11-2021

Nowy raport: Ubezpieczyciele zaczynają odwrót od ropy i gazu

Ubezpieczanie gazu, ropy i węgla oddala nas od celów klimatycznych.

Koncernom węglowym coraz trudniej znaleźć ubezpieczyciela.

Nowy raport Scorecard - Insure Our Future 2021 ujawnia postępujący odwrót ubezpieczycieli od węgla.

 

3 listopada 2021 publikujemy raport zawierający piąty ranking 30 największych światowych towarzystw ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych pod względem ich zaawansowania w procesie odchodzenia od ubezpieczania i inwestycji w paliwa kopalne. 

Raport zostanie przedstawiony publicznie podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Został przygotowany przez międzynarodową koalicję Insure Our Future (do niedawna Unfriend Coal) składającą się z 26 organizacji z 14 państw.

Rynek ubezpieczeniowy wciąż utrudnia dążenie do neutralności klimatycznej

Poprzez ubezpieczanie i inwestycje firmy ubezpieczeniowe wytyczają kierunek rozwoju energetyki. Ich decyzje mają ogromny wpływ na to, jak szybko będziemy w stanie zredukować emisje gazów cieplarnianych do zera netto.

Z najnowszego raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu) jasno wynika, że aby zatrzymać wzrost średniej temperatury na poziomie 1,5 st. C, należy zrezygnować ze spalania paliw kopalnych.

Ropa i gaz wciąż wspierane

14 ubezpieczycieli deklaruje odejście od ubezpieczania ropy naftowej z piasków roponośnych. Jednak tylko 3 spółki odejdą całkowicie od ropy i gazu: AXA (Francja), Generali (Włochy) i Suncorp (Australia).

Odwrót od węgla?

Pozostali, choć nadal mocno przywiązani do ropy i gazu, kolejno rezygnują ze wspierania spółek węglowych. Od 2017 roku, z inwestowania i ubezpieczania węgla wycofało się 35 ubezpieczycieli, w tym aż 12 od zeszłego roku. 

Wyższe koszty ubezpieczenia, rosnące składki, zmniejszone pokrycie strat - z tym muszą zmierzyć się koncerny węglowe. Coraz trudniej jest im znaleźć ubezpieczenie - największą szansę na to dają Stany Zjednoczone i Bermudy.

W Europie największym ubezpieczycielem tego sektora energetyki jest brytyjski Lloyd’s of London, który również jest jednym z reasekuratorów PZU.

Lloyd’s w grudniu 2020 r. zadeklarował wycofanie się z inwestycji niszczących klimat, środowisko i zdrowie. Niestety, ich polityka wciąż zezwala na dalsze wspieranie istniejących projektów eksploatujących węgiel, piaski bitumiczne oraz złoża ropy w Arktyce do 2030 r.

Figure_5-skompresowany.jpg

Efekt domina

Trend dotyczący odchodzenia od węgla wpłynął także na największych światowych gigantów tego sektora. Wiele znaczących inwestycji straciło ubezpieczycieli:

  • w Europie - francuskie AXA zrezygnowało z ubezpieczania niemieckiej spółki RWE AG ze względu na ich powiązania z sektorem węglowym
  • w Australii - aż 40 towarzystw wycofało się z ubezpieczania kontrowersyjnego projektu kopalni Carmichael
  • w USA - składki ubezpieczeniowe dla elektrowni węglowych w Dakocie Północnej wzrosły dwukrotnie

Nadal jednak pozostaje kwestia umów reasekuracyjnych z podmiotami ubezpieczającymi kopalnie i elektrownie węglowe. Jedynie Swiss Re i SCOR opublikowały plan wycofania węgla z reasekuracji traktatowej. Munich Re i Hannover Re zapowiadają przedstawienie swoich planów, ale nie podały jeszcze żadnych szczegółów.

Wprowadzenie zmian w polityce reasekuracyjnej jest niezwykle ważne, ponieważ brak umów może skutecznie zniechęcić mniejsze spółki do ubezpieczania węgla.

Peter Bosshard, globalny koordynator kampanii Insure Our Future, powiedział: „Branża ubezpieczeniowa porzuca przywództwo klimatyczne, kontynuując udzielanie gwarancji na nowe projekty naftowe i gazowe. Konsensus naukowy jest jasny: nie możemy uniknąć katastrofy klimatycznej, jeśli zwiększymy produkcję paliw kopalnych. Firmy ubezpieczeniowe muszą podążać za nauką i przestać ubezpieczać wszystkie nowe projekty węglowe, naftowe i gazowe, jeśli chcą odzyskać swoją wiarygodność jako liderzy klimatyczni”.

skladanie_poprawione.jpg

PZU wciąż trwa przy węglu

Największa polska firma ubezpieczeniowa kontrolowana przez państwo - PZU - wciąż nie ustanowiła polityki ograniczającej z ubezpieczanie kopalni i elektrowni, a także inwestowanie w spółki, które je eksploatują - takie jak PGE.

PZU jest także największym ubezpieczycielem kopalni Turów.

Pomimo licznych apeli ze strony społeczeństwa obywatelskiego, PZU nie dostosowało swoich praktyk ubezpieczeniowych i inwestycyjnych do Porozumienia Paryskiego. Nie odcięło się od takich firm jak PGE, które nie respektuje wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.

To kolejny powód, dla którego główni reasekuratorzy PZU: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re, Gen Re (Berkshire Hathaway), Lloyd's of London i VIG Re powinni całkowicie wyeliminować węgiel ze swojej reasekuracji traktatowej, w ten sposób PZU musiałoby zrezygnować z ubezpieczania takich firm jak PGE.

„Odchodzenie ubezpieczycieli od paliw kopalnych jest działaniem pozytywnym, ale w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi zostać przyspieszone. PZU zalicza się do grona niewielu ubezpieczycieli, którzy dalej nie zmienili swojej polityki i musi natychmiast przestać ubezpieczać spółki węglowe” komentuje Patrycja Stefanek, koordynatorka projektów w Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”

Liderzy i maruderzy: kto ...

Raport zawiera klasyfikację 30 towarzystw ubezpieczeniowych w trzech kategoriach. 

Są to: ubezpieczenia, inwestycje oraz przewodnictwo w działaniach na rzecz klimatu.

Ranking oparty jest na odpowiedziach z ankiet przeprowadzonych w 17 firmach oraz informacjach dostępnych publicznie.

  1. Ubezpieczenia: Liderem jest Allianz, za nim plasuje się AXA, a na trzecim miejscu AXIS Capital. Warto przypomnieć, że tylko AXA i Generali wprowadziły ograniczenia dotyczące ropy naftowej i gazu. AIG, Berkshire Hathaway, Convex, Everest Re, PICC, Sinosure, Travelers i W.R. Berkley wciąż ubezpieczają sektor węglowy bez żadnych ograniczeń.
  2. Inwestowanie: pod kątem wycofywania się z aktywów związanych z paliwami kopalnymi najlepiej wypada SCOR i AXA, tuż za nimi jest Allianz. Wysoką punktację mają także Swiss Re, Zurich, AXIS Capital i Generali. 19 z 30 firm przyjęło politykę odchodzenia od inwestycji w sektorze węglowym. 14 firm wprowadza ograniczenia dotyczące ropy i gazu, jednak większość z nich do tych restrykcji stosuje się jedynie w przypadku piasków bitumicznych. 10 ubezpieczycieli nie przedstawiło dotąd planu odejścia od paliw kopalnych.
  3. Działalność proklimatyczna - na podium znalazły się kolejno Aviva, Allianz i AXA. To członkowie założyciele Net-Zero Insurance Alliance - sojuszu 8 towarzystw, które zobowiązały się dostosować swoją działalność ubezpieczeniową i inwestycyjną do ścieżki rozwoju zakładającej nie więcej niż 1,5 st. C wzrostu śr. temperatury na Ziemi.
    20 z 30 firm nie otrzymało w tej kategorii żadnych punktów. Wśród nich są: Lloyd’s of London oraz wszyscy ubezpieczyciele ze Stanów Zjednoczonych i Azji.

Ranking w języku angielskim znajdziesz tu: SCORECARD 2021

Więcej informacji na temat rankingu: ​​http://insure-our-future.com/scorecard/ 

O Insure Our future:

Kampania  Insure Our Future skupia globalną sieć organizacji pozarządowych i ruchów społecznych wzywających towarzystwa ubezpieczeniowe do wycofania się i zaprzestania ubezpieczania węgla, piasków roponośnych, ropy i gazu oraz do wspierania przejścia na czystą energię.

Kampanię wspierają: #aufstehn (Austria), Campax (Szwajcaria), Client Earth, Coal Action Network (Wielka Brytania), Connecticut Citizen Action Group (USA), Europe Beyond Coal, Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” (Polska), Future Coalition (USA), Indigenous Environmental Network, Instituto Internacional de Derecho y Medio Ambiente (IIDMA, Hiszpania), Japan Center for a Sustainable Environment and Society (JACSES, Japonia), Mazaska Talks (USA), Mother's Rise Up, Public Citizen (USA), Rainforest Action Network (USA), Reclaim Finance (Francja), ReCommon (Włochy), Reset (Czechy), Sierra Club (USA), Solutions For Our Climate (Korea), Stand.earth (USA/Kanada), SumOfUs, The Sunrise Project, Urgewald (Niemcy) i Waterkeeper Alliance.

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker