>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
07-08-2020

“Rodzice dla klimatu” domagają się zaprzestania ubezpieczania węgla przez PZU

Rodzice dla klimatu walczą o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Przekazali zarządowi oraz Radzie Nadzorczej Grupy Kapitałowej PZU list otwarty, w którym domagają się zaprzestania ubezpieczania sektora węglowego.

Gospodarka oparta na węglu i związana z nią emisja zanieczyszczeń jest przyczyną wielu chorób oraz zgonów w naszym kraju. Nie byłoby to możliwe, gdyby faktycznym priorytetem PZU było zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, a nie podtrzymywanie nierentownego i szkodliwego dla środowiska sektora węglowego.

Grupa Kapitałowa PZU pozostała ostatnim w Europie ubezpieczycielem elektrowni i kopalni węglowych - w tym Bełchatowa, który jest największym na naszym kontynencie źródłem emisji dwutlenku węgla. Aż 36 z 50 miast w krajach Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń znajduje się w Polsce.  

W liście otwartym Rodzice dla Klimatu piszą, że „ubezpieczanie sektora węglowego przez PZU podważa wiarygodność spółki jako ubezpieczyciela życia i zdrowia naszych rodzin, lecz także czyni ją odpowiedzialną za negatywne skutki zmian klimatycznych generowanych przez polskie kopalnie i elektrownie. Opóźnia to dochodzenie do neutralności klimatycznej całego kontynentu, podważa stabilność klimatu, gospodarki oraz zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń, odbierając naszym dzieciom ich elementarne prawo do czystego powietrza. Dlatego naszym rodzicielskim - a także obywatelskim - obowiązkiem jest sprzeciw wobec takiej polityki.”

Rodzice dla Klimatu apelują do władz polskiej grupy kapitałowej PZU, podobnie jak do polskiego rządu, o priorytetowe potraktowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem klimatycznym naszego kraju, a co za tym idzie - o dostosowanie swojej działalności do celów klimatycznych określonych w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku. Apelują o wdrożenie kryteriów ograniczających ubezpieczanie sektora węglowego, który rujnuje zdrowie naszych dzieci, zanieczyszcza ekosystem i potęguje negatywne skutki zmian klimatycznych. Apelują także o niewspieranie rozwoju nowych inwestycji w tym sektorze, a sprzyjanie zielonym inwestycjom i działaniom, które prowadzą do transformacji niskoemisyjnej – szansy na lepsze życie nas i naszych dzieci.

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker