>
18-08-2020

Spragnieni sprawiedliwości – protest i spływ kajakowy Nysą Łużycką

W niedzielę 30 sierpnia o godz. 12.00 mieszkańcy Polski, Niemiec i Czech spotkają się na Trójstyku - granicy tych 3 państw, a niektórzy z nich udadzą się w dół Nysy, protestując przeciwko szkodom w środowisku naturalnym regionu Turoszowskiego, jakie wyrządziła kopalnia Turów.

Polska kopalnia węgla brunatnego pracuje nielegalnie od 1 maja 2020 roku. Właściciel, firma PGE, uzyskała koncesję na kolejne 6 lat eksploatacji bez udziału społeczeństwa, a nawet planuje rozbudowę kopalni, która zagraża dostawom wody dla tysięcy mieszkańców za granicą, zanieczyszcza rzeki, glebę i powietrze oraz pochłania domy w pobliskich odkrywce miejscowościach. To musi się skończyć.

Przyłączcie się do akcji pieszo lub kajakiem i poprzyjcie nasz apel o szybkie odejście od niszczycielskiego górnictwa na rzecz czystej, zrównoważonej przyszłości dla dotkniętego kryzysem regionu przygranicznego.

Spotkamy się o godzinie 12:00 na Trójstyku, gdzie najpierw usłyszymy głos przedstawicieli ze wszystkich trzech krajów, a także delegacji z Unii Europejskiej. Po demonstracji odbędzie się spływ kajakowy rzeką Nysą. Będzie on trwał około 3 godzin. Spływ rozpocznie się na Trójstyku, a zakończy w Hirschfelde.

Jeśli chcesz dołączyć ze swoim kajakiem lub chcesz bezpłatnie skorzystać z naszych kajaków, zarejestruj się do 25 sierpnia:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScFNqMc-_1d-0JwIX6qHPFtFnYfoJTMUPUtQw61SbQu1osCBg/viewform?usp=send_form.

UWAGA: Wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu prosimy o przyjście w maseczkach i zachowanie odpowiedniego odstępu między sobą!

Zapewnimy ratowników, którzy będą nas zabezpieczać przy spływie.

Wkrótce zamieścimy dokładne mapy jak dojechać na miejsce.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.stopturow.com

www.energie-turn.de

https://www.facebook.com/events/593250754667564/

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker