>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
18-10-2021

Aktywiści klimatyczni na konferencji ubezpieczeniowej w Baden-Baden wzywają do zaprzestania ubezpieczania paliw kopalnych

W niedzielę, 17 października 2021 r., członkowie Fundacji „Rozwój TAK — Odkrywki NIE”, aktywistki z Rodziców dla klimatu, członkowie niemieckiej organizacji ekologicznej Urgewald, członkowie koalicji Insure Our Future, przedstawiciele Fridays for Future,  wezwali uczestników konferencji reasekuracyjnej w Baden-Baden do wykluczenia węgla ze wszystkich reasekuracji, do zaprzestania ubezpieczania wszystkich nowych projektów związanych z ropą naftową i gazem oraz do stopniowego wycofywania istniejących ubezpieczeń od ropy i gazu, zgodnie z celem 1,5 C określonym w Porozumieniu Paryskim.

Działacze z całej Europy przekazują uczestnikom konferencji ulotki, zapraszają do wysłuchania przemówień i organizują happeningi. Mają jasne przesłanie dla branży ubezpieczeniowej: „Ubezpieczajcie naszą przyszłość, a nie paliwa kopalne".

— Największe światowe firmy reasekuracyjne: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re, SCOR, MAPFRE oraz brytyjski rynek ubezpieczeniowy Lloyd's of London nadal reasekurują węgiel poprzez takie firmy jak polskie PZU i bułgarskie OZK. Wszyscy reasekuratorzy muszą zamknąć tę lukę i przestać wspierania węgiel, i to już teraz — komentuje Kuba Gogolewski, z Fundacji „Rozwój TAK — Odkrywki NIE".

Spalanie ropy i gazu jest jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. W ostatnim tym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że nie ma uzasadnienia dla wspierania nowych projektów związanych z ropą i gazem, a stopniowe wycofywanie się z obecnych działań jest konieczne, aby zatrzymać wzrost globalnej temperatury powyżej 1,5C. Jako podmiot zarządzający ryzykiem społecznym, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek działać zgodnie z nauką i natychmiast zaprzestać ubezpieczania wszystkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi.

—  Zaprzeczając własnym zobowiązaniom klimatycznym, ubezpieczyciele czerpią zyski z niszczenia klimatu poprzez dalsze gwarantowanie ekspansji przemysłu naftowego i gazowego. Ciągłe wsparcie Allianz, AXA, Munich Re, SCOR i Zurich dla nowych projektów związanych z ropą i gazem jest całkowicie sprzeczne z Porozumieniem Paryskim i ignoruje naukę. Waga dowodów wciąż rośnie: Nadszedł czas na działanie — podkreśla Lindsay Keenan z koalicji Insure Our Future.

— Jesteśmy zdesperowani, jesteśmy wściekli i nie zgodzimy się, aby przyszłość naszych dzieci była ignorowana przez ubezpieczycieli paliw kopalnych, takich jak PZU. Reasekurowanie węgla i ubezpieczanie nowych złóż ropy i gazu, które bezpośrednio przyczyniają się do niszczenia życia na naszej planecie, a jednocześnie głoszenie kazań o trosce o życie, zdrowie i przyszłość dzieci jest wyraźnym przejawem hipokryzji — podkreśla Dorota Herman, aktywistka z Rodziców dla klimatu.

PZU jest największym ubezpieczycielem węgla w Polsce. Ubezpiecza ponad 85% górnictwa węglowego w Polsce oraz zdecydowaną większość elektrowni węglowych, w tym elektrownię Bełchatów, największego emitenta gazów cieplarnianych Europie, oraz elektrownię Turów. PZU reasekurują następujące największe europejskie firmy ubezpieczeniowe: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re, Gen Re (Berkshire Hathaway), Lloyd's of London oraz VIG Re.

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker