>
09-07-2018

Munich Re pod presją podczas Globalnego Forum Ubezpieczeniowego

fot. Greg McNevin / Europe Beyond Coal

Munich Re, największy na świecie reasekurator, znalazł się pod rosnącą presją zarówno ze strony organizacji społecznych... jak i swoich bezpośrednich konkurentów. Koalicja Unfriend Coal, do której należy m.in. Fundacja "Rozwój TAK - odkrywki NIE" namawia monachijskiego ubezpieczyciela do pójścia śladem innych gigantów branży, którzy ograniczyli finansowanie i ubezpieczanie sektora węglowego. W kwietniu Urgewald oraz Fundacja "RT-ON" uczestniczyły wspólnie w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Munich Re. W ostatnich tygodniach do grona organizacji zachęcających tę spółkę do wycofania się z sektora węglowego dołączył też Avaaz. Pod opublikowanym przed kilkunastoma dniami apelem do prezesa Munich Re podpisało się już blisko 750 tyś. ludzi!

Przy okazji odbywającego się w tym tygodniu w Berlinie Globalnego Forum Ubezpieczeniowego organizacje społeczne postanowiły zadbać o to by ich apele nie przeszły bez echa. Oprócz opublikowanego w prestiżowym Financial Times apelu Avaaz do prezesa Munich Re, aktywiści witali udających się na poranne obrady uczestników forum. Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"  aktywnie wsparła protest w Berlinie, zwracając uwagę na udział Munich Re w ubezpieczaniu polskiego sektora węglowego za pośrednictwem spółki-córki Ergo Hestia oraz za sprawą reasekuracji udzielanej liderowi ubezpieczeń sektora węglowego w Polsce - PZU.

Zdjęcia i informacja na temat poniedziałkowego wydarzenia poniżej.

fot. Greg McNevin / Europe Beyond Coal

 

Informacja prasowa:

Munich Re pod presją

- Czołowi ubezpieczyciele omawiają sytuację w branży

- Swiss Re, Hannover Re i Allianz ograniczają swoje zaangażowanie w sektor węglowy

- Lider branży Munich Re w centrum krytyki

 

Berlin, 9 lipca 2018 W ramach odbywającego się w Berlinie Globalnego Forum Ubezpieczeniowego (Global Insurance Forum) przedstawiciele największych firm ubezpieczeniowych będą omawiać bieżącą sytuację w branży. Prawdopodobnie jednym z poruszanych tematów będzie ogłoszona w poprzednim tygodniu przez szwajcarskiego reasekuratora Swiss Re decyzja o ograniczenia zaangażowania w sektor węglowy. Firma nie będzie już ubezpieczać przedsiębiorstw, których przychody w ponad 30% związane są z węglem. W ostatnim czasie także Allianz i Hannover Re ogłosiły swoje poltyki węglowe, choć stanowisko drugiego z ubezpieczycieli powinno być bardziej ambitne.

Jak na pierwszego ostrzegającego przed zmianami klimatu ubezpieczyciela, Munich Re jest dziś wyjątkowo daleko za innymi. Fakt, że to jego bezpośredni konkurenci tacy jak Swiss Re i Hannower Re są liderami w działaniach ograniczających współpracę z sektorem węglowym powinien zadziałać mobilizująco na Munich Re.”

Regine Richter, kampanierka z organizacji Urgewald

W poniedziałkowy poranek Urgewald oraz aktywiści z miedzynarodowej kampanii Unfriend Coal (w skład której wchodzi m.in. polska Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”), europejskiej sieci Europe Beyond Coal oraz organizacji kampanijnej Avaaz zorganizowali protest przed wejściem do hotelu InterContinental, w którym odbywają się obrady Global Insurance Forum. Uczestnicy demonstracji domagali się od ubezpieczycieli, a w szczególności od Munich Re, podjęcia działań w zakresie ochrony klimatu. Skalę problemu ilustruje przykład Polski, w której jednym z najaktywniejszych w ostatnich latach ubezpieczycieli sektora węglowego jest należące do Munich Re towarzystwo Ergo Hestia. Ponadto, to właśnie Munich Re jest jednym z głównych reasekuratorów PZU, które ubezpiecza dużą cześć funkcjonujących w Polsce kopalń i elektrowni węglowych.

Z analiz Unfriend Coal wynika, że od 2013 roku Ergo Hestia wystawiła polskim kopalniom i elektrowniom węglowym co najmniej 18 polis, w tym na ubezpieczenie budowy nowych bloków w Elektrowni Opole.

Munich Re to jeden z głównych graczy odpowiedzialnych za rozbudowę mocy węglowych w Polsce. Jeżeli Munich Re zależy na ochronie klimatu i zdrowiu ludzi, firma powinna powstrzymać się od ubezpieczania nowych i istniejących kopalń oraz elektrowni. A przede wszystkim nie powinna reasekurować węglowych umów PZU.”

Jan Chudzyński z Fundacji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE

Węgiel to obecnie jeden z głównych powiązanych ze środowiskiem i zdrowiem tematów na jakie dyskutuje się w branży ubezpieczeniowej. Mimo tego Munich Re pozostaje daleko w tyle za coraz liczniejszym gronem ubezpieczycieli, którzy decydują się na przyjęcie bardziej zrównoważonych praktyk. Dzięki zewnętrznej presji, już 17 ubezpieczycieli przyjęło nowe polityki dotyczące inwestycji oraz wycofało z sektora węglowego około 30 miliardów dolarów. Allianz, AXA, SCOR, Zurich, i od niedawna także Swiss Re, zdecydowały się także ograniczyć ubezpieczanie sektora węglowego. Miejmy nadzieję, że to poruszy liderów branży i zachęci Munich Re oraz innych do pójścia w ich ślady.”

Lucie Pinson, koordynatorka kampanii Unfriend Coal

 

 

Więcej informacji:

Zdjęcia z demonstracji w Berlinie: https://urgewald.org/bildmaterial

Oświadczenie Unfriend Coal ws. polityki Swiss Re: https://bit.ly/2KzktLB

kontakt:

Jan Chudzyński, Fundacja “RT-ON”: +48 534 634 889, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 Fundacja "RT-ON" jest częścią koalicji międzynarodowych organizacji pozarządowych pod nazwą Unfriend Coal. Wzywa ona wszystkich ubezpieczycieli do wycofania się z udzielania ochrony ubezpieczeniowej zarówno nowym, jak i istniejącym elektrowniom węglowym, kopalniom oraz powiązanym z nimi projektom infrastrukturalnym. Na ubezpieczycielach spoczywa bowiem wyjątkowa odpowiedzialność za powodzenie transformacji ku gospodarce niskoemisyjnej. Rezygnując z ubezpieczania i inwestowania w projekty węglowe, mogą poprawić zdrowie publiczne, wydłużyć życie tysięcy ludzi oraz znacząco wesprzeć dążenia do osiągnięcia wypracowanych podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu międzynarodowych celów emisyjnych i walkę z niebezpiecznymi zmianami klimatu.

Początek strony