>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
20-09-2018

Pożyczka na wsparcie węglowe dla PGE

20 września 2018 r.

Fundacja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
BankTrack

KOMUNIKAT PRASOWY

Znacząca nowa pożyczka na wsparcie węglowe dla polskiego PGE,

międzynarodowe konsorcjum banków w ogniu krytyki.

Warszawa, Polska - Europejscy działacze na zabiegający o ograniczenie przyszłych skutków katastrofalnych zmian klimatu krytykują
decyzję międzynarodowego konsorcjum komercyjnych banków o udzieleniu pożyczki w wysokości 4,1 mln złotych na wsparcie rozwoju polskiego węglowego giganta PGE (Polska Grupa Energetyczna), największego w kraju zakładu energetycznego i jednego z największych emitentów zanieczyszczeń w Europie.

Intesa Sanpaolo z Włoch, japoński MUFG Bank i hiszpański Banco Santander stworzyli konsorcjum wraz z PKO Bank Polski. Konsorcjum w tym tygodniu podpisało umowę o wartości 4,1 mld PLN z PGE. [1]

Pożyczka wesprze PGE, które 91% wytwarzanej przez siebie energii pozyskuje z węgla. Suma 1,9 mld PLN ma być przeznaczona na modernizację istniejących elektrowni węglowych - w celu spełnienia nowych norm UE w zakresie zanieczyszczeń. Kolejne 15 mld PLN zostanie wydane na trzy nowe jednostki węglowe.

PGE – właściciel opalanej węglem brunatnym elektrowni Bełchatów, największego emitenta zanieczyszczeń w Europie – rozpoczęło budowę nowych bloków węglowych o mocy 2,3 gigawata w Opolu i Turowie. Nowe bloki będą funkcjonować przez kolejne 30 do 40 lat. W Opolu szacuje się, że dwie proponowane jednostki opalane węglem kamiennym (każda o mocy 900 megawatów) będą kosztować 2,6 mld EUR (11 mld PLN). Budżet nowego bloku na węgiel brunatny w Turowie o mocy około 0,5 szacowany jest na 0,9 mld EUR (4 mld PLN).

Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, skomentował: „Niezwykle rozczarowujące jest to, że międzynarodowe banki silnie zachęcają największego w Polsce emitenta zanieczyszczeń do utrzymywania poziomu emisji szkodliwych substancji. Emisje dwutlenku węgla w PGE wzrosły o 6,3% w 2017 r. a w 2018 r. wzrosły po raz kolejny. Te ogromne środki wyasygnowane przez instytucje finansowe nazywane dotąd „odpowiedzialnymi” mogą spowodować zamknięcie energetyki polskiej w potrzasku. Tym potrzaskiem będzie przedłużenie funkcjonowania starych i wybudowanie nowych elektrowni węglowych, podczas gdy w europejskim budżecie węglowym nie ma już miejsca na dodatkowe emisje dwutlenku węgla pochodzące z nowych bloków węglowych.”


"Na całym świecie obawa przed ryzykiem aktywów osieroconych (stranded assets) związanych z inwestycjami w energetykę węglową jest coraz bardziej powszechna i staje się nową rzeczywistością, a nie tylko przewidywanym zagrożeniem. Obserwujemy coraz wyraźniejsze sygnały ze strony banków, że rezygnują z finansowania węgla ze względu na ryzyko finansowe oraz ryzyko utraty reputacji. Jednocześnie polski przemysł węglowy nadal jest w stanie oczarować banki t, które we własnym interesie powinny unikać pożyczek dla wysokoemisyjnych spółek w rodzaju PGE. Warto zauważyć, że nowa umowa między PGE, a konsorcjum banków była trzymana i negocjowana w tajemnicy, aż do jej nagłego ogłoszenia na początku tygodniu. Organizacje inwestujące swoje środki w wymienione banki powinny być żywo zainteresowane tego typu długo ukrywanymi, bardzo ryzykownymi inwestycjami. "


Spośród międzynarodowych kredytodawców zaangażowanych w transakcję z PGE, Intesa Sanpaolo i Banco Santander są dwoma dużymi bankami europejskimi najmniej ambitnymi pod względem wprowadzanych w ostatnich latach ograniczeń finansowania węgla. W maju tego roku japoński MUFG ostatecznie wprowadził swoje pierwsze ograniczenie w finansowaniu węgla: zobowiązał się zaprzestać bezpośredniego finansowania projektów dotyczących elektrowni węglowych innych niż te, które wykorzystują technologię "ultrasuperkrytyczną". Nowa polityka MUFG nie nakłada jednak ograniczeń w zakresie zapewnienia ogólnego finansowania dla przedsiębiorstw takich jak PGE. [2]

Yann Louvel, kampanier klimatyczny w BankTrack, skomentował:
"Udzielenie tak dużego kredytu na wsparcie energetyki węglowej i tym samym wsparcie potencjalnie ogromnych szkód dla klimatu i zdrowia ludzi, jest wystosowanym przez Intesa Sanpaolo, Banco Santander i MUFG zaproszeniem do kampanierów i społeczeństwa: „Weźcie nas na celownik”. Brak społecznej akceptacji tego rodzaju nieodpowiedzialnego finansowania rośnie, a banki - te i inne - będą w ścisłym obszarze zainteresowania nadchodzącej kampanii BankTrack "Fossil Banks, No Thanks!" („Banki kopalne – nie dziękuję!”). Intesa i Banco Santander już od dawna zwlekają z wprowadzeniem ograniczeń w zakresie swojej polityki finansowania węgla. Ta nowa umowa ilustruje także ograniczenia ostatniej zmiany polityki MUFG - wydaje się, że mimo ogłoszonej zmiany w podejściu do węgla MUFG tak naprawdę realizuje zasadę: biznes jak zwykle.”

Dave Jones, europejski analityk energetyki i węgla w firmie Sandbag, powiedział:
„PGE zdecydowało się podwoić stawkę w grze swoim ogromnym programem inwestycji w węgiel do 2022 roku. Teraz, gdy ceny emisji dwutlenku węgla wzrosły czterokrotnie - do znaczącego poziomu, jest to najgorszy wydatek z możliwych. To wielkie rozczarowanie, że w tym wypadku spółka energetyczna i banki nawzajem wciągają się w takie praktyki.”

Alessandro Runci, Campaigner we włoskim Re: Common, powiedział:
„Podejmując decyzję o sfinansowaniu rozbudowy jednostek węglowych przez PGE, Intesa okazuje się jednym z najbardziej nieodpowiedzialnych europejskich banków pod względem finansowania paliw kopalnych. Pieniądze, które bank Intesa pożyczył PGE, będą wyrządzać dalsze szkody ludziom i naszemu klimatowi, a tajemnica, jaka towarzyszyła tej transakcji, pokazuje, że Intesa i inne banki zdają sobie z tego sprawę. Presja na Intesę będzie rosła, dopóki jej zarząd nie przestanie obstawiać pieniędzy przeciwko realizacji porozumienia paryskiego ".

Więcej informacji:
Kuba Gogolewski - kampanier finansowy, Fundacja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"

tel.: + 48 661 862 611

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Yann Louvel – kampanier klimatyczny, BankTrack

tel.: +33 688 907 868

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1. https://www.gkpge.pl/Investor-Relations/Current-reports/23-2018

2. https://www.mufg.jp/english/vcms_lf/news/pressrelease-20180515-005-e.pdf

Pobierz załącznik:
Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker