>
https://www.high-endrolex.com/44
08-10-2019

IEEFA : PGE powinna porzucić plany nowej kopalni węgla brunatnego

Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj przez Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) odkrywka Złoczew nie ma sensu. 

Nadszedł czas, aby PGE oficjalnie z niej zrezygnowało! Banki takie jak Bank Santander Polska, MUFG, Intensa SanPaolo, PKO BP, Pekao S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przestały udzielać kredytów korporacyjnych spółkom takim jak PGE, które dalej planują nieuzasadnione ekonomicznie projekty węglowe takie jak odkrywka Złoczew.

Najwyższy czas również by Warta oraz PZU ogłosiły polityki, które będą uniemożliwiały ubezpieczanie nowych kopalni oraz elektrowni węglowych.

IEEFA : PGE powinna porzucić plany nowej kopalni węgla brunatnego

(Warszawa, 8 października 2019 r.) Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj przez Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) PGE, największa polska spółka energetyczna, jedna z najbardziej energochłonnych i wysokoemisyjnych firm energetycznych w Europie, ryzykuje utrzymanie słabych wyników finansowych, jeśli nadal będzie obstawała przy strategii opartej na węglu i gazie oraz inwestycji w kopalnię węgla brunatnego Złoczew, opóźniając tym samym zastąpienie paliw kopalnych energią odnawialną.

W raporcie dokonano przeglądu ostatnich wyników finansowych PGE i bliżej przyjrzano się ikonicznej elektrowni PGE w Bełchatowie, największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny, największej w Europie elektrowni jakiegokolwiek rodzaju oraz największemu na kontynencie źródłu emisji dwutlenku węgla.

PGE stara się o koncesję wydobywczą dla nowej kopalni węgla brunatnego Złoczew w celu zasilania elektrowni w Bełchatowie przez kolejne kilkadziesiąt lat.

„Inwestowanie miliardów euro w wydobycie węgla brunatnego przez kolejne dziesięciolecia nie ma ekonomicznego sensu, skoro wiadomo, że polski system energetyczny o wiele wcześniej będzie musiał przejść transformację z węgla na bardziej przystępne cenowo, mniej zanieczyszczające środowisko, niskoemisyjne źródła energii” – powiedział Gerard Wynn, konsultant finansowy IEEFA i współautor raportu.

„PGE samo wymienia wyzwania, przed którymi stoi spółka, w szczególności wyższą cenę uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Teraz potrzebuje bardziej zdecydowanego i ambitnego określenia sposobu zastąpienia malejących zysków z węgla kamiennego i brunatnego w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Proponowana kopalnia węgla brunatnego w Złoczewie odwraca uwagę od kwestii zasadniczych, w razie jej budowy nieuchronnie przyniesie ogromne straty, za które zapłacą konsumenci lub państwo polskie. Minęły już czasy, w których firmy energetyczne mogły zastępować stary węgiel nowym.”

Raport dokonuje przeglądu przeszłych, obecnych i przyszłych strategii PGE oraz pokazuje wyjątkowo niekorzystne i pogarszające się warunki dla produkcji energii z węgla kamiennego i brunatnego w Europie.

„Przewidujemy, że zakłady energetyczne w Europie przestaną produkować energię w oparciu o spalanie węgla kamiennego oraz brunatnego najpóźniej w latach trzydziestych – w wyniku regulacji lub sił rynkowych” – powiedział Wynn.

Wydobycie i spalanie węgla kamiennego i brunatnego w Polsce jest również kwestią społeczną, ponieważ sektory te zatrudniają setki tysięcy ludzi.

Raport podkreśla, że w stosunku do długoterminowej rentowności oraz mniejszego ryzyka związanego z odnawialnymi źródłami energii, inwestycje PGE w nowe kopalnie węglowe nie przyniosą korzyści nikomu – nawet w perspektywie krótkoterminowej.

Główne ustalenia obejmują:

  • Rekordowe nakłady PGE w wysokości 37 mld PLN (8,5 mld EUR) w ramach dotychczasowej strategii na lata 2015–2020 miały negatywny wpływ na wyniki finansowe spółki.
  • Węgiel brunatny i węgiel kamienny stanowiły 76% nakładów inwestycyjnych i zakupów aktywów innych spółek przez PGE. Dla porównania odnawialne źródła energii stanowiły 3%. EBITDA z węgla brunatnego i węgla kamiennego spadała w tym okresie z roku na rok, podczas gdy w tym samym okresie EBITDA z odnawialnych źródeł energii wzrosła.
  • Koszt kapitału własnego PGE przekraczał zwrot przez co najmniej cztery ostatnie lata, co wskazuje na niszczenie kapitału akcjonariuszy przez spółkę.
  • PGE wypadła słabo w porównaniu z europejskimi spółkami energetycznymi, które poszły w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Aby zilustrować alternatywne możliwości rozwoju PGE, w raporcie przeanalizowano, jaki wpływ na cash flow spółki przez kolejne pięć lat miałoby zamknięcie trzech najstarszych bloków elektrowni Bełchatów, oczyszczenie terenu oraz rozwój w tym miejscu naziemnych paneli słonecznych i magazynów przemysłowych.

„Stwierdziliśmy, że pozyskiwanie energii słonecznej oraz wynajem przestrzeni magazynowej przyniosłoby podobne EBITDA co węgiel brunatny przy zerowych dotacjach, nie tylko przez pięć lat, ale przez całe dziesięciolecia.” – powiedział ekonomista i współautor raportu Paolo Coghe.

Tego typu alternatywy mają pozytywny wpływ na wycenę spółki nawet po uwzględnieniu kosztu likwidacji infrastruktury związanej z węglem, jeżeli PGE skorzysta z dostępnych środków Unii Europejskiej przeznaczonych specjalnie na ten cel”. To bardzo ważne, aby PGE szybko skorzystała z dotacji na alternatywne sposoby wykorzystania gospodarczego terenów powęglowych.

Raport mówi, że nowe miejsca pracy, czy to w magazynach przemysłowych i centrach danych, czy przy wytwarzaniu niskoemisyjnej energii elektrycznej, mają przyszłość na długą metę, w przeciwieństwie do produkcji węgla kamiennego i brunatnego.

Autorzy

Gerard Wynn (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) jest konsultantem finansowym IEEFA z Londynu.

Paolo Coghe jest ekonomistą energetycznym z Paryża.

Pełny raport: By skorzystać na transformacji energetycznej PGE musi porzucić plany budowy odkrywki Złoczew

Kontakt

USA: Sandy Buchanan (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)+1 (216) 314-0180

Polska: Kuba Gogolewski (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) +48 661 862 611

 

O IEEFA

Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) prowadzi globalne badania i analizy dotyczące kwestii finansowych i ekonomicznych związanych z energią i środowiskiem.

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker