>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
26-06-2020

Zanieczyszczenia z węgla kosztują Europejczyków miliardy euro

Pięć spółek energetycznych posiadających elektrownie węglowe, emitujących największe zanieczyszczenia w UE,  odpowiada za około 5 700 zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza w 2018 roku. Przyczyniły się także do zanieczyszczenia rtęcią oraz spowodowały 15 miliardów euro szkód gospodarczych. Emisje zanieczyszczeń powietrza z elektrowni węglowych w UE spadły o ponad 50% w stosunku do 2010 r.  Pokazuje to znaczne korzyści z przejścia na czystą energię i wdrożenia surowszych norm emisji. Ale koszt pozostałych elektrowni węglowych dla zdrowia publicznego i gospodarki jest nadal poważny.

Polska Grupa Energetyczna stała się najgorszym emiterem zanieczyszczeń wśród europejskich zakładów energetycznych w 2018 r., pokazują najnowsze dane dotyczące emisji. PGE wyprzedziła RWE, powodując w 2018 r. Około 1 740 zgonów i szkody ekonomiczne o wartości 4,5 mld euro.

Pięć europejskich spółek, które wywierały największy wpływ na zdrowie obywateli europejskich i przyniosły największe straty gospodarcze na w 2018 r., poprzez wytwarzanie emisji ze spalania węgla, to PGE, RWE, EPH, Endesa i CEZ.

Tekst jest tłumaczeniem fragmentu artykułu CREA. Całe wyniki badań wraz z metodologią można znaleźć pod adresem:  https://energyandcleanair.org/wp/wp-content/uploads/2020/06/Europe-coal-costs-update.pdf

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker