>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
11-03-2021

Konferencja: WODA – WSPÓLNE DOBRO, WSPÓLNY PROBLEM. Bełchatów i Wielkopolska Wschodnia

Zachęceni sukcesem pierwszej konferencji „Woda – wspólne dobro, wspólny problem” z radością zapraszamy na drugą odsłonę Instytucje, naukowcy i eksperci o zasobach wody w regionach węglowych nad Wartą (Bełchatów i Wielkopolska Wschodnia)", której współorganizatorem jest Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi. Wydarzanie odbędzie się online 29 marca 2021, w godz. 12:00 - 15:00.

Kwestie rekultywacji kopalni w tych dwóch regionach łączą się za sprawą Warty. Zlewnia tej rzeki cierpi od dekad z powodu odwodnień górniczych i coraz silniejszych susz. Zasoby wodne Warty na skutek zmiany klimatu są coraz mniejsze, a chętnych, aby po nie sięgnąć, jest coraz więcej. To właśnie z niej ma być pobierana woda na rekultywację zagłębi węglowych Konin-Turek i Bełchatów.

Dlatego konieczne jest rozpoczęcie planowania zalewania wyrobisk, tak aby przywrócić wodę na terenach dotkniętych suszą i oddziaływaniem górnictwa, a jednocześnie uniknąć negatywnych zmian na innych obszarach. Należy  pamiętać o konieczności ochrony cennych siedlisk przyrodniczych w dolinie Warty, które również potrzebują wody.

Region węglowy Bełchatowa może pójść śladem Wielkopolski Wschodniej i zadbać o przywrócenie zasobów wodnych na osuszonych przez górnictwo obszarach, aby transformacja była w pełni sprawiedliwa i przyniosła długofalowe pozytywne efekty dla regionu.

Jednoczesne, skoordynowane podjęcie działań przez oba regiony pomoże w zapewnieniu finansowania dla niezbędnych inwestycji w tym zakresie, między innymi ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Krajowego Planu Odbudowy.

 

Konferencja jest jednocześnie inauguracją naszej tegorocznej kampanii #RazemDlaWody

Patronem medialnym konferencji jest Teraz Środowisko

 


Prelegenci:

  • Maciej Sytek, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie
  • dr Bogumił Nowak, dyrektor RZGW w Poznaniu
  • Krzysztof Gara, przyrodnik z Zespołu Sieradzkich Parków Krajobrazowych
  • prof. Maciej Zalewski, Kierownik Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii
  • dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog
  • Zbigniew Tynenski, Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Moderacja: Szymon Bujalski

Pobierz program

 


Rejestracja - wypełnij formularz do 25 marca 2021

Osoby niezarejestrowane będą miały możliwość oglądania konferencji na żywo na Facebooku - zachęcamy do śledzenia wydarzenia

 


Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z poprzedniej edycji konferencji, dotyczącej Wielkopolski Wschodniej i Kujaw:

 

Najnowsze

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker