>
https://www.high-endrolex.com/44
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
21-05-2021

Czy VIG ubezpieczy naszą przyszłość?

W dniu walnego zgromadzenia Vienna Insurance Group (VIG), organizacje zrzeszone w koalicji „Insure our future” domagają się od największego austriackiego towarzystwa ubezpieczeniowego zdecydowanego przyśpieszenia działań, wspierających kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej w osiągnięciu celów klimatycznych. W połowie maja VIG ogłosił aktualizację swojej polityki klimatycznej, która jednak dalej nie zobowiązuje austriackiej grupy kapitałowej do redukcji portfela inwestycyjnego oraz świadczonych usług ubezpieczeniowych zgodnie z wymaganiami porozumienia paryskiego.

W odpowiedzi na raport demaskujący ubezpieczanie przez Vienna Insurance Group elektrowni węglowych w Czechach i innych krajach UE, firma opublikowała aktualizację polityki klimatycznej. VIG zapowiedział, że od czerwca 2021 nie będzie już odnawiać kontraktów ubezpieczeniowych spółek, które nie mają wiarygodnego planu odejścia od węgla.

„Jeśli firma nie można przedstawić wiarygodnego planu odejścia od węgla, umowa ubezpieczeniowa musi zostać rozwiązana tak szybko, jak to możliwe. Dotyczy to również działalności reasekuracyjnej, gdzie jako główny reasekurator możemy bezpośrednio wpływać na warunki" – czytamy w opublikowanej polityce.

– Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie VIG Re do wyłączenia węgla z reasekuracji ryzyka, w sytuacjach kiedy VIG jest liderem konsorcjum zapewniającym reasekurację obligatoryjną – komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE". – Obligatoryjna reasekuracja stanowi większość rynku reasekuracyjnego. Była to poważna luka w politykach ograniczających reasekurację ryzyk sektora węglowego, którą w końcu zaczęto się zajmować. Wzywamy wszystkie firmy reasekuracyjne, takie jak Munich Re, Hannover Re, SCOR i MAPFRE, do pójścia za przykładem wyznaczonym tej wiosny przez Swiss Re.

Opublikowany 26 kwietnia 2021 r. raport czeskiej grupy Re-set, prowadzącej proklimatyczne działania kampanijne, ujawnił, że VIG nadal ubezpieczał wysoce emisyjne elektrownie i czeskie spółki węglowe, w tym ČEZ,EPH i Sev.en. Pomimo przyjętej w maju 2019 roku strategii klimatycznej, VIG dalej ubezpieczał firmy nawet wtedy, gdy nie przedstawiły  one „wiarygodnego planu odejścia od węgla w ciągu dwóch lat (licząc od maja 2019)”.

– Cieszy nas zapowiedź VIG dotycząca pełnego zastosowania polityki węglowej i nieprzedłużania kontraktów z wysoce emisyjnymi spółkami węglowymi. Zwłaszcza, że nowa polityka wydaje się wykluczać dalsze ubezpieczenie przez VIG czeskich koncernów energetycznych takich jak CEZ, EPH i Sev.en Energy, z których żaden nie ma wiarygodnego planu wyjścia z węgla – komentuje Josef Patočka, analityk Re-set. – Wzywamy teraz VIG do wyraźnego potwierdzenia, że niezwłocznie zaprzestanie wszelkich relacji biznesowych i świadczenia usług czeskim koncernom węglowymi.

– Wygląda na to, że VIG w końcu zamknął wielką lukę w swojej polityce węglowej. Jednak nadal nie zajął stanowiska w sprawie ropy i gazu – komentuje Johanna Morandell, kampanierka klimatyczna #aufstehn z Austrii. – VIG ma szansę wyjść z ogona europejskiego przemysłu ubezpieczeniowego. Zamiast tego, może zostać liderem, wycofując się z nowych projektów ropy i gazu oraz zobowiązując do stopniowego wycofywania z ubezpieczania produkcji ropy i gazu. VIG musi zdecydować, po której stronie stoi: czy będzie wspierać powstrzymanie kryzysu klimatycznego, czy też nadal umożliwiać pracę największym europejskim trucicielom?

Niemiecki ubezpieczyciel Allianz, który również został wymieniony w raporcie Re-set, następnie zaktualizował swoją politykę i ogłosił 29 kwietnia, że "...zakończy ubezpieczenie elektrowni w Počeradach i Chvaleticach z końcem tego roku." Włoski ubezpieczyciel Generali, który również został wymieniony w raporcie, jest w trakcie aktualizacji swojej polityki węglowej.

Zaktualizowana polityka VIG oznacza również, że nie odnowi on ubezpieczenia żadnej innej spółki węglowej w regionie Europy Środkowej Wschodniej i Południowej w tym z Bułgarii, Rumunii ani spółek węglowych z Serbii i Turcji, które nie przedstawią do końca maja 2021 roku wiarygodnego planu całkowitej rezygnacji z węgla. VIG nie wyjawił jeszcze szczegółów w tej kwestii i będą one przedmiotem pytań, zadanych przez akcjonariuszy podczas Walnego Zebrania Akcjonariuszy VIG, które rozpocznie się dziś o 11.00 w Wiedniu.

Po aktualizacji polityki klimatycznej VIG, działacze klimatyczni potępiają milczenie ubezpieczyciela w sprawie ropy i gazu i wzywają go do zobowiązania zaprzestania ubezpieczania czeskich firm węglowych. 21 maja, przed siedzibą VIG działacze z #aufstehn zorganizowali protest w trakcie Walnego Zgromadzenia. Mieli ze sobą transparent z napisem "VIG - chroń to, co ważne. Ubezpieczaj naszą przyszłość, a nie paliwa kopalne". Fundacja Rozwój TAK – Odwyki NIE wraz z innymi organizacjami domaga się także:

  • ogłoszenia przez VIG daty całkowitego zakończenia ubezpieczania sektora węglowego,
  • zakończenia ubezpieczania spółek węglowych, budujących nową infrastrukturę węglową
  • aktualizacja definicji spółki węglowej zgodnie z Global Coal Exit List
  • ogłoszenia dostosowania portfela inwestycyjnego i ubezpieczeniowego do celów Porozumienia Paryskiego (1.5 C)
  • zakończenie ubezpieczania nowych projektów wydobycia ropy i gazu

Najnowsze

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker