>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 258.
22-07-2020

Spółek górniczych w Polsce nie będzie miał kto finansować

22 lipca BNP Paribas opublikował nową politykę dotyczącą  finansowania przedsiębiorstw górniczych i spółek związanych z sektorem węglowym poprzez łańcuch dostaw. Zgodnie z nową polityką przedsiębiorstwa będą wyłączone z finansowania na podstawie ściśle określonych kryteriów. Polityka ma na celu wspieranie odejścia od węgla energetycznego w krajach UE i OECD do 2030 r. oraz do 2040 r. w pozostałych krajach. 

Polityka BNP Paribas obejmuje wszystkie kryteria zalecane przez organizacje Reclaim Finance oraz francuskich Przyjaciół Ziemi w celu ograniczenia kryzysu klimatycznego w związku ze spalaniem i wydobywaniem węgla. Znajdziemy w niej zapis o wykluczeniu firm planujących nowe projekty w sektorze węglowym oraz tych, które nie mają ustalonego terminu odejścia od węgla zgodnego z celami przyjętymi przez BNP Paribas.

– Ministerstwo Aktywów Państwowych, zarządy polskich spółek górniczych takich jak PGG i Bogdanka oraz związki zawodowe w tych spółkach, prowadząc rozmowy o restrukturyzacji polskiego górnictwa i roli, jaką będzie pełnił węgiel kamienny w polskim miksie energetycznym, zupełnie ignorują szybkie i bardzo głębokie zmiany, jakie zachodzą na rynkach finansowych – komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy Fundacji  „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” – Najnowsza polityka jednego z największych światowych banków, francuskiego BNP Paribas, jest dowodem na to, że niezależnie od planów rządu w ciągu kilku lat spółek górniczych w Polsce nie będzie miał kto finansować.

Jedyną realistyczną opcją jest zaplanowanie całkowitego wygaszenia polskiego górnictwa węglowego w ciągu najbliższych 10 lat. Potrzebny jest też plan finansowania procesów społecznych, gospodarczych i środowiskowych, które będą związane z zamykaniem kopalń.

Obok polityki klimatycznej i kwestii ekonomicznych wpływających na opłacalność górnictwa także Ramowa Dyrektywa Wodna wyznacza kres wydobycia węgla w Polsce. Zgodnie z RDW to 2027 rok będzie największym wyzwaniem dla polskiego górnictwa w związku z unijnymi przepisami chroniącymi wodę, dla której w przeciwieństwie do węgla nie ma substytutu.

Więcej o nowej polityce BNP Paribas: https://reclaimfinance.org/site/en/2020/07/22/coal-bnp-paribas-adopting-global-exit-policy/ 

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker