>
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 247.
18-03-2020

Bankowość a zmiany klimatu. Raport 2020.

18 marca został opublikowany raport Banking on climat change. Fossil fuel finance report 2020. Podsumowuje on działania 35 banków w finansowaniu przemysłu paliw kopalnych i zaznacza i ich wiodącą rolę w działaniu brudnego biznesu. Jak donoszą autorzy, duże banki praktycznie nie zareagowały na kryzys klimatyczny i od czasu Porozumienia Paryskiego przekazały w sumie przeszło 2,7 biliona dolarów w paliwa kopalne.

Wśród omawianych w raporcie miejsc, w których finansowanie paliw kopalnych przez duże banki wpływa na społeczności i ekosystemy, nie zabrakło polskiego przykładu: PGE i planów odkrywkowych spółki w Złoczewie i Turowie. Wyjaśniono także negatywną rolę Santander Bank w finansowaniu kryzysu klimatycznego:

„W 2019 roku BNP Paribas był największym europejskim bankiem finansującym paliwa kopalne, a wraz z Bankiem Santander i CIBC odnotował największy procentowy wzrost finansowania kopalnego w latach 2018-20”.

We wrześniu 2018 roku Santander Bank wraz z trzema innymi bankami udzielił PGE pożyczki korporacyjnej o wartości 4,1 mld zł. Oto co dokument mówi, na temat PGE:

„Polska Grupa Energetyczna (PGE) jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w Polsce, które w 91% pochodzą ze spalania węgla. Plany PGE dotyczące budowy najgłębszej w Europie kopalni węgla brunatnego w Złoczewie wydają się być zagrożone ze względu na rosnące koszty. Jednak firma kontrowersyjnie dąży do rozszerzenia ogromnej odkrywki węgla brunatnego w Turowie, w południowo-zachodniej Polsce. Dewastacji środowiska i skutkom społecznym jej działania są przeciwne społeczności w Polsce oraz sąsiednich Czechach i Niemczech. Władze czeskie obawiają się, że rozbudowa kopalni  zagraża dostępowi do wody pitnej dla 30 000 osób. Santander, MUFG i Intesa Sanpaolo to banki, które ostatnio zaczęły wspierać PGE. Brak polityki odejścia od węgla w PGE sprawił, że  już dziesięć europejskich banków umieściło spółkę na czarnej liście. Wszystkie banki powinny pójść w ich ślady, zamiast zapewniać dalsze wsparcie dla ich niszczycielskiej strategii ekspansji węgla”.

 

Źródła:

  1. https://www.ran.org/wp-content/uploads/2020/03/Banking_on_Climate_Change__2020_vF.pdf
Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker