>
https://www.high-endrolex.com/44
23-12-2021

2021 w Fundacji RT-ON. Najważniejsze działania finansowe

Kończy się 21 rok XXI wieku, a wiele instytucji finansowych i ubezpieczycieli dalej wspiera gigantów węglowych, napędzając tym samym kryzys klimatyczny. Nasze działania w mijającym roku skupiły się wokół monitorowania i nagłaśniamy działania ubezpieczycieli i banków, które spowalniają odejście od paliw kopalnych. Byliśmy na walnych zgromadzeniach, urządzaliśmy protesty, edukowaliśmy, organizowaliśmy petycje. Wszystko po to, aby finaliści wiedzieli, że patrzymy im na ręce i nie przestaniemy, dopóki nie wprowadza polityk zgodnych z celami Porozumienia Paryskiego. 

 

1. Zadajemy niewygodne pytania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy

Braliśmy aktywny udział w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy ubezpieczycieli, banków i instytucji finansowych, które wciąż nie przyjęły odpowiedzialnej polityki wykluczenia paliw kopalnych, takich jak PKO BP., mBank i Santander Bank Polska. Politykę klimatyczną prowadzoną przez PKO BP w zakresie ograniczenia finansowania sektora paliw kopalnych określa się jako bardzo słabą. mBank natomiast, po państwowych Pekao S.A., Alior i PKO BP, jest bankiem, który najdalej odstaje od klimatycznych liderów.

Jeśli chcecie lepiej zrozumieć, po co uczestniczymy w Walnych Zgromadzeniach, posłuchajcie Patrycji i Patryka.  

Nie zabrakło nas również na walanych reasekuratorów PZU: Swiss Re, Hannover Re i VIG Re Munich Re. Wprowadzenie zmian w polityce reasekuracyjnej jest niezwykle ważne, ponieważ brak umów może skutecznie zniechęcić mniejsze spółki, takie jak PZU do ubezpieczania węgla.

 

 

Niewygodne pytania zadaliśmy także PGE, najgorszego emitenta gazów cieplarnianych w Polsce (i jednego z najgorszych w Europie). Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Patryk z Extinction Rebellion zadał pytania w imieniu akcjonariusza mniejszościowego Jakuba Gogolewskiego. Dotyczyły one między innymi kontrowersyjnej odkrywki Turów.

 2. Żądamy wycofania się PZU z ubezpieczania węgla

 

W czerwcu 2021 roku Fundacja „Rozwój TAK — Odkrywki NIE”, Akcja Demokracja i Rodzice dla Klimatu udostępniły w sieci apel skierowany do zarządu PZU SA. Wzywaliśmy ubezpieczyciela do publikacji strategii inwestycyjnej i ubezpieczeniowej, która będzie zgodna z aktualnym stanem wiedzy naukowej, wymaganiami porozumienia paryskiego i celami klimatycznymi UE. Apel podpisało niemal 3000 osób. 

fotoforma

 

3. Protestujemy

16 czerwca w Warszawie przed siedzibą największego polskiego ubezpieczyciela zorganizowaliśmy protest, w którym wzywaliśmy PZU do rezygnacji z ubezpieczania kopalni i elektrowni węglowych. Rozłożona na chodniku makieta przypominająca kopalnię odkrywkową, miała uświadomić Warszawiaków o ciemnej stronie działalności PZU. Protestujący tańczyli i śpiewali, zagrzewając pracowników firmy do walki o klimat i podejmowania właściwych dla naszej przyszłości decyzji.

3 osoby, które są jednocześnie akcjonariuszami mniejszościowymi PZU, wzięły także udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

 fotr

 

Pojawiliśmy się także na konferencji reasekuratorów w Baden-Baden. Wzywaliśmy uczestników wydarzenia do wykluczenia węgla ze wszystkich reasekuracji, do zaprzestania ubezpieczania wszystkich nowych projektów związanych z ropą naftową i gazem oraz do stopniowego wycofywania istniejących ubezpieczeń od ropy i gazu, zgodnie z celem 1,5 C określonym w Porozumieniu Paryskim.

 

4. Edukujemy

W listopadzie zorganizowaliśmy webinar  „Ubezpieczyciele, banki a klimat. W jaki sposób instytucje finansowe napędzają katastrofę klimatyczną?” Omawialiśmy sposoby, w jakie instytucje sektora finansowego wciąż wspierają paliwa kopalne, w szczególności sektor węglowy i prezentowaliśmy  wyniki z najnowszych zestawień oceniających zgodność polityk i działań instytucji finansowych z celami klimatycznymi. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Najnowsze

Początek strony slot gacor WordPress CMS Checker